Dzisiejszego dnia spotkała nas miła niespodzianka. Julia – nasz zuch przedszkolak – chciała poprowadzić zajęcia. Specjalnie na tę okazję przyniosła do przedszkola pacynki i opowiedziała nam piękną bajkę o Matce Jesieni i jej czterech córkach: Słocie, Chłodzie, Nocy i Dniu.

„Miała matka Jesień 4 córki: Słotę, Chłód, Noc i Dzień. Kochała je wszystkie po równo. Zawsze cieszyła się kiedy ją odwiedzały. Niestety jej 2 córki Noc i Dzień, nigdy nie mogły przyjść do niej w tym samym czasie, bardzo nad tym ubolewała. Postanowiła pewnego razu zatrzymać Noc, aż do nadejścia Dnia. Niesety plan Mamy jesieni się nie udał. w czasie gdy trzymała Noc, jej córka dzień zgineła i od tej pory panowała na ziemi cał czas Noc. A pozostałe dwie siostry zawsze już z nią zostały, oznaczając Słotę, jako kałużę łez matki, i Chłód jako oznakę jej bólu po stracie Dnia”.